تله رادیولوژی،مزایا،معایب و چشم انداز های آینده در دامپزشکی ایران

نوع مقاله : علمی پژوهشی

نویسنده

چکیده

به علت نیاز فراوان به جابجائی تصاویر رادیولوژی بین کلینیکهای دامپزشکی و همچنین در داخل بخش های بیمارستانی، تله رادیولوژی بوجود آمد. تله رادیولوژی به تکنولوژی فرستادن تصاویر رادیولوژی از یک محل به محل دیگر بصورت تصاویر دیجیتالی از طریق کامپیوتر و معمولا بوسیله خطوط تلفن و یا از طریق شبکه های داخلی (LAN)  و یا شبکه های گسترده (WAN)  گفته میشود که میتوان تصاویر  را به قسمت دیگر بیمارستان یا به کشور دیگری ارسال نمود. امروزه در کشور با وجود گسترش زیر ساخت های اینترنتی و دسترسی بیشتر به فلت پنل های دیجیتال رادیوگرافی و در عین حال کمبود رادیولوژیست های متبحر، ضرورت اشنایی بیشتر همکاران با این تکنولوژی احساس می شود.
سیستم آرشیو بازیابی و ارسال تصاویر پزشکی است (PACS): شامل یک سیستم انتقال و ذخیره تصاویر پزشکی است که تصاویر پزشکی را پس از تبدیل به فرمت دیجیتال از طریق شبکه های سرعت بالا منتقل نموده و آنها را به جای سیستم رایج فیلم های رادیولوژی به فرمت دیجیتال ذخیره می نماید.
Picture: بازبینی دقیق تصاویر بیماران جهت تشخیص، گزارش و مشاوره
Archiving: بایگانی تصاویر و گزارشها وکلیه سوابق بیماران بر روی دیسک های مغناطیسی و نوری
Communication: برقراری ارتباط تصویری از طریق شبکه های محلی یا اینترنت
چهار مزیت مهم استفاده از PACS  عبارت است از: زمان، هزینه، فضا و افزایش کارایی
فواید استفاده از PACS طبق گزارش KLAS 2003
(اعداد و ارقام ارائه شده در زیر طبق گزارش موسسه KLAS در سال 2003 می باشد)
کاهش در هزینه های  فیلم و محل نگهداری ـ افزایش بهره وری و کارایی ـ دسترسی راحت تر به تصاویر ـ بهبود زمان گردش کار ـ کاهش در گمشدن فیلم ـ کاهش در هزینه نیروی انسانی ـ افزایش رضایت بیماران ـ افزایش  رضایت پزشکان و کارشناسان  محدودیت ها در کشور: هزینه بالای سخت افزار، دیجیتال سازی تصاویر بر روی فیلم کند و پر هزینه میباشد، محدودیت های ناشی از عدم سازگاری با سیستم های مختلف، متخصصین تصویر برداری تشخیصی در تفسیر تصاویر بوسیله یک قاب (پروسه فیلمی) راحت تر هستند تا بر روی یک صفحه (پروسه دیجیتال)
 
 
آینده:
در مجموع استفاده از این شیوه ارتباطی میان دامپزشکان کشود با توجه به فاصله و پهنای کشور ضرورت انکار ناپذیریست و استفاده ار آن در آینده کوتاه دامپزشکی کشور مدت بسیار رایج و فراگیر خواهد شد.  
 
 

عنوان مقاله [English]

تله رادیولوژی،مزایا،معایب و چشم انداز های آینده در دامپزشکی ایران

نویسنده [English]

  • mohammad molazem
دوره 8، شماره 1
بهار و تابستان 1396
صفحه 110-120
  • تاریخ دریافت: 20 خرداد 1397
  • تاریخ بازنگری: 20 تیر 1397
  • تاریخ پذیرش: 20 مرداد 1397