اصول تشخیص و درمان یوئیت راجعه در اسب

نوع مقاله : علمی پژوهشی

نویسنده

عضو هیآت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج


عنوان مقاله [English]

اصول تشخیص و درمان یوئیت راجعه در اسب

نویسنده [English]

  • masoud selk ghafari
چکیده [English]

یوئیت راجعه به عنوان مهمترین عامل کوری در اسب شناخته شده است. در این بیماری اسب های مبتلا دوره هایی از یوئیت و متعاقب آن یک دوره پاسیو یا غیر فعال یوئیت را تجربه می کنند.
علل اصلی ایجاد کننده یوئیت راجعه هنوز به درستی شناخته نشده است. ولی عوامل باکتریایی مانند لپتوسپیروز عوامل ویروسی  تک یاخته ها و عوامل انگلی به عنوان فاکتورهای شروع کننده یوئیت راجعه در اسب مطرح شده اند. در بسیاری از موارد عود مکرر یوئیت منجر به شکل گیری کاتاراکت چسبندگی ساختارهای داخل چشم وکوری می شود. در مرحله التهابی حاد و فعال درد بلفارواسپاسم ادم قرنیه (از نوع خفیف تا متوسط) هیپوپیون پرخونی عنبیه میوزیس ارتشاح سلول های التهابی در زلالیه و زجاجیه و التهاب شبکیه و حتی جدا شدگی شبکیه در اسب های مبتلا مشاهده شود.
ادم قرنیه در مرحله حاد بیشتر در نواحی حاشیه و محیطی قرنیه متمرکز است. معمولا یوئیت بدلیل ایجاد درد قابل توجهی در چشم ایجاد اپی فورا یا ریزش اشک می کند که در مواردی کلینیسین ها این علامت را با بسته شدن مجرای اشکی اسب اشتباه می کنند. علایمی چون ارتشاح سلول های التهابی و عروق زایی سطح قرنیه در یوئیت راجعه زیاد معمول نمی باشد. سطح اپیتلیال قرنیه در این بیماری سالم است و بنابراین در صورت رنگ آمیزی سطح قرنیه با فلورسئین نتایج رنگ پذیری سطح قرنیه نسبت به آن منفی خواهد بود. علامت کاردینال یوئیت میوزس می باشد که معمولا به تجویز داروهای میدریاتیک پاسخ می دهد.
بیشتر اسب هایی که دچار یوئیت هستند فشار داخلی چشم پایینی دارند و محدوده فشار داخلی چشم در این اسبها در حدود ۵ الی ۱۲ میلی متر جیوه است. گلوکوم به عنوان شایعترین عارضه ثانویه در یوئیت راجعه اسب به شمار می رود. اسب هایی که دچار این نوع گلوکوم می شوند مبتلا به ادم قرنیه ای هستند که نسبت به تجویز داروهای ضد التهابی پاسخ مناسبی نمی دهند. در مواقعی که گلوکوم ثانویه در اثر یوئیت راجعه شکل می گیرد فشار چشم مبتلایان در محدوده ۳۵ تا ۸۰ میلی متر جیوه خواهد بود. زمانی که گلوکوم ثانویه در اثر یوئیت راجعه ایجاد می شود پیشگویی وضعیت بینایی اسب چندان رضایت بخش نخواهد بود.
در مجموع برای درمان وکنترل یوئیت راجعه در اسب از داروهای ضد اتهاب غیر استروئیدی به شکل سیستمیک و موضعی استفاده می شود تا با کاهش التهاب و کنترل عوارض التهابی مربوط به یوئیت امکان حفظ بینایی اسب فراهم شود.