نوار کینِزیو در بهبود و درمان اختلالات سیستم ماهیچه ای اسکلتی اسب، از واقعیت تا خیال

نوع مقاله : علمی پژوهشی

نویسنده

عضو هیِت علمی - دانشگاه ازاد اسلامی واحد کرج

چکیده

 نوار کینزیو Kinesio-Tape , (KT)  برای اولین بار در سال 1979 توسط دکتر Kenzo Kase (کایروپراکتیشنر و متخصص طب سوزنی- ژاپن) به عنوان جایگزین روشهای سنتی و رایج بانداژ از قبیل McConnell taping، طراحی و به طب انسانی معرفی شد. تقریبا بیست سال بعد یعنی در سال (1997) Beverly Gordon  (کایروپراکتیشنر - امریکا)Equi-Tape , (ET)  را به دنیای طب تک سمی ها عرضه نمود. از زمان عرضه این محصولات تا به امروز، این نوارها مثل هر پدیده جدیدی موافقین و مخالفین خاص خودش را داشته و دارد و هر یک برای اثبات نظر خود تلاش می کنند. معتقدین بر این باور هستند که (KT)   طراحی شده است تا با حمایت و تثبیت موقعیت ماهیچه ها و مفاصل بدون آنکه ذره ای دامنه حرکتی اندام ها را مختل و محدود کند، انجام پروسه های طبیعی التیام بدن را تسهیل نماید. همچنین ادعا می کنند این نوار با هدف قرار دادن گیرنده های مختلف در سیستم سوماتوسنسوری، تسکین و تخفیف درد را موجب شده و همچنین بواسطه بالا کشیدن میکروسکوپی پوست، زهکشی لنفاوی ناحیه را تسهیل می کند. این بالا کشیدگی پوست باعث تشکیل حلقه ها و پیچیدگی هایی در پوست شده که با افزایش فضای بینابینی، موجب کاهش التهاب می گردد. این نوار به همان خوبی که با مقاصد پیشگیرانه تجویز می شود می تواند در بازه زمانی بازتوانی و همچنین فاز مزمن صدمات و جراحات، موثر و کارآمد باشد. کاربرد (KT) به صورت خط مستقیم و یا به صورت X  یا Y و یا اشکال اختصاصی دیگر و همچنین جهت و میزان کشیدگی نوار در حین کارگذاری آن، این امکان را فراهم می آورد تا در صدها الگوی مختلف بکار گرفته شود و این قابلیت را داشته باشد تا از طریق بازتوانی سیستم عصبی ماهیچه ای، کاهش حس درد، التهاب، بهبود کارآیی ،کاهش احتمال آسیب دیدگی مجدد، تشویق و ترفیع گردش خون و التیام، مساعدت برای بازگشت به وضعیت هموستاز طبیعی بدن و در نهایت با کوتاه کردن دوره نقاهت، اسب بتواند مجدداً فعالیت معمول خود را از سر بگیرد .
       دکتر گوردون نیز معتقد است که تئوری اصلی که پشت عملکرد(ET) قرار دارد دقیقا مشابهت دارد با عملکرد (KT)   و مبتنی است بر رابطه ذاتی بین نوار و پوست. وی ادامه می دهد که پوست تماما توسط گیرنده هایی پوشیده شده و این نوار با تحریک نمودن این گیرنده ها باعث ارسال سیگنال توسط آن ها شده و در نهایت موجب دکامپرس شدن پوست گردیده و این خود موجب بهبود وضعیت گردش خون می شود. با افزایش گردش خون از یک طرف تخلیه و خروج سموم تجمیع شده در ناحیه تسهیل و از طرف دیگر اکسیژن و سایر مواد لازم برای التیام وارد ناحیه آسیب دیده می شوند.
      اما منتقدین در طب انسانی و طب اسب، تئوری ارائه شده را یاوه، مهمل و خارج از منطق علمی می دانند و بر این باورند که شواهد متقن و غیر قابل انکاری در پژوهش های اصیل، این ادعا را حمایت نمی کند. منتقدین دامپزشک علی الخصوص زمانی که به تفاوت های قابل توجه آناتومیک اسب از جمله حجم و توده عظیم ماهیچه ها، ضخامت قابل توجه پوست و وجود موهای بلند بر روی پوست اسب اشاره می کنند آن ها را شواهدی دیگر بر ناکارآمدی این ابزار در طب اسب می دانند.   
علیرغم گذشت بیش از دو دهه از ورود (ET) به دنیای طب تک سمی ها، مقالات و تحقیقات بسیار اندکی در زمینه طب تک سمی ها در دسترس می باشد که اکثر آن ها نیز به صورت کیس ریپورت بوده و در مجلات کم اعتبار به چاپ رسیده و همین موضوع نیز عزم منتقدین را در رد قابلیت های ادعا شده برای (ET)، راسخ تر نموده و خود را محق می دانند تا به نتایج اندک مثبت منتشر شده به دیده تردید نگاه کرده و خواستار انجام مطالعات بیشتر، وسیعتر و طولانی مدت تر در این زمینه باشند.

عنوان مقاله [English]

The Kinesio Strip to Improve and Treat Horse Skeletal Muscle Disorders, From Reality to Imagination

نویسنده [English]

  • Mostafa Darestani Farahani
Academic member - Islamic Azad University- Karaj Branch
دوره 10، شماره 2
پاییز و زمستان 1398
صفحه 18-19
  • تاریخ دریافت: 20 تیر 1398
  • تاریخ بازنگری: 20 مرداد 1398
  • تاریخ پذیرش: 20 شهریور 1398