رادیوگرافی و معاینات دامپزشکی هنگام خرید اسب

نوع مقاله : علمی پژوهشی

نویسنده

بورد تخصصی رادیولوژی دامپزشکی دامپزشک بین المللی فدراسیون جهانی سوارکاری

چکیده

ورزش سوارکاری نمونه ای روشن وگواه بر همه گیر بودن دانش دامپزشکی در زندگی بشر است ،آنجا که اسب وسوار بدون وجود دامپزشک متحمل زیانهای مالی ،جسمی و روحی می شوند.
آنگاه که فردی علاقه مند و/یا ورزشکار قصد خرید اسب و ورود به دنیای گسترده سوارکاری را دارد، در اولین قدم نیاز دارد بداند آیا اسبی که بدست می آورد تندرست است یا خیر؟ و بداند آیا در مقابل مبلغی که می پردازد اسبی ارشمند بدست می آورد یا نه؟ همین جاست که واژه pre purchase examination of the horse (PPE)  شکل می گیرد و همین جاست که دانش، هنر، هوش، تجربه و راستگویی دامپزشک به کار می آید تا به بهترین گونه ممکن امانت دار سرمایه خریدار و اطمینان وی باشد و همین جاست که نبود هر یک از این واژه ها (دانش، هنر، هوش، تجربه و راستگویی) خریدار و گاه دامپزشک را دچار زیان های مادی، شغلی و حیثیتی می نماید.
بنابر این دلایل در بین دامپزشک های اسب دنیا تلاش بر این گردیده معاینات دامپزشکی هنگام خرید اسب به گونه ای کم و بیش یکسان و در حد توان با کمترین اختلاف انجام پذیرد تا نه تنها هیچ بخشی از بدن اسب فراموش نشود بلکه درکی مشترک بین همکاران به وجود آید تا در جابجایی های بین المللی اسب ها دامپزشکان مبدا و مقصد کم و بیش به گونه ای یکسان با این مقوله برخورد کنند.
در این میان رادیوگرافی که به عنوان یکی از قدیمی ترین و هنوز مهمترین روش تصویر برداری تشخیصی شناخته شده، نقش برجسته ای در معاینات دامپزشکی هنگام خرید اسب ایفا می نماید. اما چگونگی استفاده و استاندارد سازی رادیوگرافی در هنگام انجام این معاینات دارای اهمیت فراوانی است که به کوتاهی به آن پرداخته خواهد شد.
معاینات هنگام خرید اسب چگونه انجام میشود؟
معمولا خریدار یا نماینده وی با شما تماس می گیرد و از شما در خواست انجام PPE می نماید. چنانچه محل نگهداری اسب را نمی شناسید بهتر است در خصوص میزان امکانات موجود در آن مکان اطلاعاتی بدست آورید. همچنین در خصوص مدارک شناسایی اسب، اخلاق، سن، رده ورزشی و دیسیپلینی که اسب در آن شرکت می کند بدانید، به هر حال هر جمله ای میتواند کمک کننده وگاه گمراه کننده باشد .
معاینات هنگام خرید به دو بخش STATIC وDYNAMIC تقسیم می شود. 

عنوان مقاله [English]

Radiography and veterinary examinations when buying a horse

نویسنده [English]

  • ali hoseini
دوره 10، شماره 2
پاییز و زمستان 1398
صفحه 13-16
  • تاریخ دریافت: 20 تیر 1398
  • تاریخ بازنگری: 20 مرداد 1398
  • تاریخ پذیرش: 20 شهریور 1398